Študij Digitalne umetnosti in prakse Univerze v Novi Gorici odslej brez šolnine

Foto: Arhiv Akademije umetnosti UNG

Desetega februarja 2022 je Vlada Republike Slovenije Akademiji umetnosti Univerze v Novi Gorici (UNG) dodelila koncesijo za izvajanje dodiplomskega študijskega programa Digitalne umetnosti in prakse, kar pomeni, da bo ta študij odslej mogoč brez šolnine.

Akademija umetnosti se osredotoča na razvoj avtorskih osebnosti, ki ustvarjajo v različnih umetnostnih poljih in medijih – film, animacija, fotografija, novi mediji in sodobne umetniške prakse. Za interdisciplinarno in intermedijsko naravnanost izrazito praktičnega študija v kakovostnem akademskem okolju skrbi bogat nabor strokovnih sodelavcev in gostujočih mentorjev. Študentje so ob raznolikih možnostih mobilnosti vključeni v projekte in sodelovanja tako z lokalno skupnostjo kot s širšim mednarodnim okoljem, sporočajo iz UNG.

Naše študentke in študenti – bodoče umetnice in umetniki – bodo lahko sedaj brez šolnine študirali na programu, ki je že doslej, navkljub plačilu, pritegoval znatno število slušateljskega kadra. Veseli nas tudi, da z omenjenim študijskim programom ponujamo študij, ki je komplementaren ostalim na voljo v Sloveniji, ter da podeljena koncesija prepoznava bogatenje študijskih področij, ki so s tem na voljo,” pravi rektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Boštjan Golob in dodaja: “Iskreno upamo, da bo koncesija dolgotrajna ter da bomo imeli priložnost s trajnim ponujanjem študija s tega področja družbi ponuditi kader, ki jo bo bogatil.”

V študijskem letu 2022/23 je na dodiplomskem študijskem programu Digitalne umetnosti in prakse na voljo do 20 mest, na magistrskem študijskem programu Medijske umetnosti in prakse pa do 15 mest. Prvi prijavni rok za državljanke in državljane držav članic EU in Slovence in Slovenke brez slovenskega državljanstva za vpis v dodiplomske študijske programe je od 15. februarja do 18. marca 2022, za vpis v magistrske in doktorske študijske programe pa od 15. februarja do 30. marca 2022.

Foto: UNG

Program Digitalne umetnosti in prakse je bil na na novogoriški univerzi prvič razpisan v študijskem letu 2009/10. Navkljub šolnini je zanj vselej veljalo veliko zanimanje, doslej je diplomiralo že več kot 60 študentov. „Dokaz, da je delo Akademije kvalitetno in študij zanimiv za nove generacije, so poleg mnenja o dobri študijski izkušnji generacij študentov, prav gotovo uspehi študentov in predvsem kasneje diplomantov s svojimi deli v domačem in mednarodnem prostoru. In zato smo ponosni na to, da si ne moremo več zamisliti filmskega festivala v Sloveniji ali izbora za predstavitev slovenskega filma in animiranega filma v svetu, brez del naših študentov in diplomantov,“ meni dekan Akademije umetnosti, prof. Boštjan Potokar.

AL