Letošnjo nagrado Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino je prejela Občina Ajdovščina, v kategoriji majhnih občin pa Solčava. Priznanja Občina zdravja, ki ga je podelil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), se je veselila Občina Logatec. Med finalisti za Občino zdravja tudi Kanal ob Soči.
V letošnjem izboru Zlati kamen, katerega organizatorja sta podjetji Planet GV in SBR, so ocenjevali razvoj občin med letoma 2018 in 2022. Poleg splošnega razvoja so posebej skrbno spremljali trajnostno usmerjenost občine in vključevanje prebivalcev v odločanje. Pri oceni razvoja so podobno kot leta 2018 ocenjevali tudi raven, do katere so župani in občinski sveti v času mandata izpolnjevali svoje obljube.
»Ponosen sem, da je Občina Ajdovščina prepoznana kot razvojno najbolj prodorna občina v Sloveniji. Verjamem, da so komisijo prepričali rezultati našega dela na vseh področjih – družbenem, gospodarskem in okoljskem. Številni uspešni projekti, pilotni programi in na tradiciji utemeljen razvoj so nas zavihteli na vrh države,“ je ob prejemu nagrade povedal ajdovski župan Tadej Beočanin, ki je izpostavil, da je ključna usmeritev njihovega dela kakovost življenja vseh prebivalcev občine. „Smo v odlični kondiciji, ki jo nameravamo v prihodnje ohranjati in skrbeti za to, da bodo ljudje v naši občini ne samo ostajali, ampak vanjo tudi prihajali,“ še dodaja Beočanin.
„To razumem kot napor vodstev občin za dvig kakovosti življenja občank in občanov ter za krepitev učinkovitosti lokalne samouprave,” je na podelitvi dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki ga veseli, da občine ostajajo zavezane razvoju kljub težavnim okoliščinam. Ob tem je dodal, da se tudi država zaveda svoje vloge: „Finančna podstat je zelo visoko, če ne najvišje, na lestvici pogojev za uspešno delovanje občin. Zadnji dogovori o višini povprečnine med državo, vlado in reprezentativnimi združenji občin prinašajo zadnja tri leta višjo povprečnino in pomenijo dodatna sredstva, ki jih občine lahko namenijo za financiranje razvojnih nalog.”
Ajdovščina je bila že večkrat izbrana za finalistko konference, letos pa je prejela kar dve nagradi – Zlati kamen za najbolj prodorno občino v regiji Zahodna Slovenija in glavno nagrado – Zlati kamen za najbolj prodorno slovensko občino. Kot izhaja iz obrazložitve, je prva sistematično uvrstila mlade v jedro razvojne strategije in uvedla participativni proračun, v njej je zaživela ena prvih energetsko povsem samooskrbnih skupnosti pri nas. Kot je zapisal strokovni svet, so v kraju kratkem času, v osmih letih, naredili popoln razvojni preobrat. Prej problematični trg dela je zdaj med najbolj razvitimi in najbolj dinamičnimi pri nas. Dopolnjuje jih pregled projektov, ki kaže na usmerjenost v celovit in trajnostno obarvan razvoj.
NIJZ je priznanje Občina zdravja podelil Logatcu, finalistke za to nagrado pa so bile še občine Šentjur, Kanal ob Soči, Koper, Radovljica, Starše, Črenšovci, Mokronog-Trebelno in Ravne na Koroškem.