Goriški muzej se je februarja letos prijavil na mednarodni projekt DOORS – Digitalni inkubator za muzeje in se s svojim projektom OBUJAMO SPOMINE – PUŠČAMO SLEDI uvrstil na drugo stopnjo. Inovativne digitalne rešitve, ki jih načrtuje razviti z novogoriškim podjetjem Arctur, so prepričale mednarodno žirijo.
Za evropska sredstva so lahko kandidirali mali in srednji muzeji, ki so oddali 123 prijav, med katerimi je bil Goriški muzej na prvi stopnji izbran med 40 predlaganih projektov, nato pa se je prebil med 20 najboljših. Mednarodna žirija je omenjenemu projektu namenila 17 od 20 možnih točk.
Z izborom je Goriški muzej dobil EU-financiranje za izvedbo projekta, ki ga bo soustvarjal skupaj z družbo Actur, d. o. o., s katero je sodeloval že pri pripravi koncepta in promocijskega videa (ogledate si ga lahko tukaj).
Projekt Obujamo spomine – puščamo sledi (Awakening memories – leaving traces), ki so ga javnosti v Novi Gorici predstavili 1. julija letos, predstavlja novost v tehnološkem smislu in v načinu predstavljanja dediščine v našem lokalnem okolju. Pripravili bodo brezplačno spletno stran z obogateno resničnostjo (AR), ki bo s pomočjo pametnih mobilnih naprav domačim in tujim obiskovalcem ponujala nov način spoznavanja arhitekture in spomenikov v Novi Gorici.
Dodana vrednost, ki smo jo spoznali že pri pripravi razstave GO*S50-60 na Gradu Kromberk, je možnost participacije domače javnosti. Prebivalce želijo spodbuditi, da z akterji projekta delijo spomine v obliki komentarjev na spletni strani in s posredovanjem fotografij, ki bodo v obliki galerije na ogled pri vsaki interesni točki.
Pri izboru slikovnega materiala in besedil želijo sodelovati tudi s sorodnimi javnimi institucijami iz Nove Gorice. „V luči Evropske prestolnice kulture 2025 je takšna spletna stran v treh jezikih lahko odličen pripomoček za spoznavanje mesta,“ so še zapisali v sporočilu za javnost. Spletno stran bodo pripravili do sredine leta 2023, z občasnim nadgrajevanjem pa naj bi končna verzija zaživela 1. januarja 2025.