V šempetrski bolnišnici 39 bolnikov s covidom-19, na intenzivni negi 7 necepljenih

Foto: ML, Pixabay

V šempetrski bolnišnici so primorani v nenehno širjenje covidnega oddelka, posledično pa se srečujejo s pomanjkanjem strokovnega kadra. Zaradi tega so prisiljeni v krčenje drugih programov. Prebivalce pozivajo k cepljenju in odgovornemu obnašanju.

Kot pojasnjuje strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler, gre zdravljenje necovidnih bolnikov na ceno necepljenih. Slovenske bolnišnice bodo kapacitete za covidne bolnike povečevale v skladu s številom prebivalcev. Vrh 4. vala je predviden okoli 24. novembra.

V šempetrski bolnišnici je trenutno za covidne bolnike na voljo 40 akutnih in osem intenzivnih postelj. Danes je na akutnem covidnem oddelku hospitaliziranih 32 bolnikov, na intenzivnem oddelku pa sedem, kar pomeni, da so kapacitete skorajda popolnjene. Umrla sta dva covidna bolnika. „Žalosti me, da so na intenzivnem oddelku vsi pacienti necepljeni, starostna skupina je nizka, tu so bolniki v starosti med 50 in 70 let,“ pravi Savnik Winklerjeva in dodaja, da je trenutno najmlajši bolnik na akutnem oddelku star 25 let in potrebuje zdravljenje s kisikom.

O morebitnem pošiljanju covidnih bolnikov na zdravljenje v druge države bodo odločale slovenska in druge vlade. “Govorimo o premeščanju kritično bolnih pacientov. V zahodnem delu Slovenije bi si lahko pomagali z Italijo. Kakšnih večjih in podrobnejših informacij o tem pa ta trenutek nimam,“ je pojasnila Savnik Winklerjeva.

Foto: Pixabay

Vodstva slovenskih bolnišnic so imela danes skupaj z ministrstvom za zdravje reden sestanek glede usklajevanja posteljnih kapacitet za covidno dejavnost. „Ključ delitve med posameznimi bolnišnicami bo predvsem število prebivalcev v regiji, ki gravitira na našo bolnišnico. Šempetrska bolnišnica pokriva območje s 130.000 prebivalci, kar pomeni, da bomo število posteljnih kapacitet, ki jih danes zagotavljamo, treba še precej povečati,“ pravi Dunja Savnik Winkler, ki ki poudarja, da so slovenske bolnišnice tik pred kolapsom. V bolnišnicah je namreč ostalo tako malo zdravstvenega kadra, tako zdravstvene nege kot tudi zdravnikov, in v tako slabem stanju še nismo bili, dodaja strokovna direktorica šempetrske bolnišnice.