Poleg solidarnostnega dodatka za upokojence, katerih pokojnina znaša manj kot 732 evrov, deseti protikoronski zakon PKP10 ponovno uvaja tudi pomoč podeželju v obliki enkratnega solidarnostnega dodatka. Prejeli ga bodo nosilci ali člani kmetije, ki so dopolnili 65 let, imajo stalno prebivališče v Sloveniji in niso prejeli solidarnostnega dodatka za upokojence.
PKP10 med drugim predvideva izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka za izboljšanje socialnega položaja oseb, ki imajo nizke dohodke in so glede na ogroženo starostno skupino najbolj izpostavljene nevarnostim epidemije.
V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) menijo, da so rešitve, ki jih prinaša PKP10 za področje kmetijstva dobre, četudi niso bili sprejeti vsi predlogi zbornice. Med drugim to velja za predlog za uvedbo pravne podlage za davčno oprostitev prejete pomoči v času epidemije covida-19.
V PKP10 je bilo vključenih tudi nekaj predlogov zbornice, ki kmetijstvo izenačujejo z drugimi sektorji. Kmetje tako lahko pridobijo finančno pomoč pri nakupu hitrih antigenskih testov in imajo pravico do delno povrnjenega izgubljenega dohodka za čas trajanja karantene na domu ali višje sile zaradi varstva otroka. Višina delno povrnjenega izgubljenega dohodka bo znašala 250 evrov za 10 dni, 500 evrov za 20 in 750 evrov za cel mesec časa, ko ni bilo možno opravljati dela zaradi višje sile, so zapisali na zbornici.
Pridobitev enkratnega solidarnostnega dodatka ni avtomatična, opozarjajo na KGZS. Vlagatelji morajo najkasneje do konca meseca vložiti vlogo, ki jo najdejo tudi na spletni strani kmetijske zbornice.