Na območju celotne Slovenije in tudi na območju Policijske uprave Nova Gorica prihodnji teden oz. v času med 16. in 31. decembrom 2024 bodo policisti izvajali aktivnosti iz nacionalne preventivne akcije za vožnje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu pod imenom »Alcohol & Drugs«.
V sklopu omenjene preventivne akcije bodo v času vikendov in božično novoletnih praznikov še dodatno poostrili nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikom. Policisti skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, ki koordinira omenjeno preventivno akcijo, pozivajo vse udeležence cestnega prometa k odgovorni vožnji.
Policisti bodo v omenjenem nadzoru preverjali psihofizično stanje voznikov v cestnem prometu z namenom zmanjšanja deleža povzročiteljev prometnih nesreč, ki so pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter zmanjšanje števila prometnih nesreč, pri katerih je kot sekundarni dejavnik prisoten alkohol, prepovedane droge ali druge psihoaktivne snovi.
Namen poostrenega nadzora je tudi osveščanje širše javnosti glede problematike vožnje pod vplivom alkohola in drog, zmanjšanju števila neodgovornih voznikov ter s tem tudi k zmanjšanju števila prometnih nesreč, ki jih povzročijo taki udeleženci v prometu.
Poostren nadzor bo potekal ob različnih časovnih obdobjih in na različnih cestnih relacijah, preizkus alkoholiziranosti pa bo odrejen tudi vsem kršiteljem hujših prekrškov cestnoprometnih predpisov (prekoračitve hitrosti, nepravilno prehitevanje, neupoštevanje določil o prednosti itd.). Prav tako policisti bodo v sklopu nadzora preverjali spoštovanje določil Zakona o omejevanju porabe alkohola (ZOPA), in sicer bodo ugotavljali kje oz. v katerih gostinskih lokalih so vozniki, ki bodo kontrolirani v poostrenem nadzoru ter udeleženci hujših prometnih nesreč z višjo koncentracijo alkohola v izdihanem zraku, uživali alkoholne pijače.
Organizatorje javnih prireditev, lastnike gostinskih lokalov ter trgovce še posebej opozarjamo, naj pri prodaji in ponudbi alkoholnih pijač tudi v prihodnje dosledno spoštujejo Zakon o omejevanju porabe alkohola in alkohola ne prodajajo oz. ponujajo opitim in mladoletnim osebam.
Letos se je zmanjšalo skupno število obravnavanih prometnih nesreč, saj so od 1. januarja do vključno 11. decembra 2024 na območju Policijske uprave Nova Gorica obravnavali skupno 807 (v enakem obdobju 2023= 902) prometnih nesreč. V prometnih nesrečah je letos na cestah na Severnem Primorskem umrlo 8 (4) oseb, v navedenem obdobju so obravnavali še 75 (71) prometnih nesreč s hudimi in 204 (227) prometnih nesreč z lahkimi telesnimi poškodbami.
Letos je bilo v 807 prometnih nesrečah od 689 povzročiteljev kar 71 povzročiteljev pod vplivom alkohola. V 7 prometnih nesrečah s smrtnim izidom so bili 4 povzročitelji pod vplivom alkohola. V prometnih nesrečah s hudo telesno poškodbo je bilo od 70 povzročiteljev pod vplivom alkohola 12 povzročiteljev, medtem ko je bilo pri prometnih nesrečah z lahko telesno poškodbo od 184 povzročiteljev 20 povzročiteljev pod vplivom alkohola.
Policisti PU Nova Gorica so v nadzoru cestnega prometa v letošnjem letu (podatki veljajo do vključno 11. decembra 2024) odredili 11.972 preizkusov alkoholiziranosti in v 373 primerih ugotovili stopnjo alkoholiziranosti večjo od dovoljene. Policisti so v tem času odredili tudi 71 strokovnih pregledov zaradi suma vožnje pod vplivom alkohola, od katerih jih je bilo 45 pozitivnih, vozniki so v 4 primerih strokovni pregled odklonili. V navedenem obdobju je bilo na Severnem Primorskem odrejenih tudi 110 strokovnih pregledov zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog, od katerih je bilo 9 pozitivnih, v 73 primerih pa so vozniki odklonili strokovni pregled.
V mesecu decembru, še posebej v času prihajajočih božično-novoletnih praznikov, se število voženj pod vplivom alkohola in v decembru poveča, saj si marsikateri voznik v tem obdobju privošči uživanje alkohola in veselo druženje zaključi z vožnjo domov pod vplivom alkohola. Poskrbite, da za volanom vozila nikoli ne sedi nekdo, ki uživa alkohol oz. krmilo vozila raje prepustite trezni osebi. V primeru, da bi uživali alkoholne pijače (ne glede na zaužito količino), pa se ne odločite za vožnjo v cestnem prometu. S tem boste za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v cestnem prometu poskrbeli, da bodo naše ceste bolj varne in posledično tudi manj tragične. Alkohol nikakor ne sodi za volan, saj je prav ta največkrat soodgovoren za prometne nesreče, ki se pogosto končajo z najhujšimi posledicami, tj. invalidnostjo ali s smrtjo. Nastalih posledic in odgovornosti se je potrebno zavedati bistveno prej, saj ko te nastanejo, je žal prepozno in poti nazaj ni več. Zato ne dopustite, da bi zaradi vašega neodgovornega ravnanja ugasnilo življenje.
Z višjo stopnjo alkoholiziranosti se tveganje za povzročitev prometne nesreče eksponentno povečuje
Že pri koncentraciji 0,5 promila se verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom. Verjetnost se z višjo stopnjo alkoholiziranosti eksponentno stopnjuje. Pri 1,5 promila se tveganje za nastanek prometne nesreče poveča za kar 22-krat! Z višanjem stopnje alkohola v krvi se nadzorni centri možganov drug za drugim “izklapljajo”, nadzor pa prevzemajo avtonomni centri. Večajo se vidne posledice na vidu, ravnotežju in pri reakcijskem času. To ima za volanom številne, lahko usodne posledice.
Že majhna količina popitega alkohola lahko pomembno vpliva na delovanje oči. Ker alkohol vpliva na delovanje očesne leče, se voznikom zoži vidno polje. Pri tem vse težje zaznavajo dogodke, ki se dogajajo na levi ali desni strani. Z naraščanjem stopnje zaužitega alkohola postaja očesna leča vse bolj toga, kar vpliva na zameglitev vida. Tako nastane pojav t. i. tunelskega vida, pri katerem se osebi močno zoži vidno polje in poslabša ostrina vida. Poleg tega alkohol vpliva na očesno mrežnico, posledično pod vplivom alkohola težje zaznavamo rdečo barvo, ki pa je v prometu precej pogosta in ima pomembno funkcijo: na semaforju, svetlobnih znakih, prometnih znakih, rdeče barve so tudi zadnji žarometi na vozilih.
Policisti želimo glede na zgoraj navedeno problematiko poleg več načrtovanih preventivnih in represivnih aktivnosti (intenziven nadzor psihofizičnega stanja voznikov), tudi preventivno osveščati javnost in udeležence v prometu tudi glede vpliva alkohola na varnost cestnega prometa. S tovrstnimi aktivnostmi želimo policisti PU Nova Gorica opozoriti na čas, ko mora problematiki vožnje pod vplivom alkohola vsa odgovorna javnost nameniti precejšnjo pozornost.
Vsem udeležencem v cestnem prometu zato policija ponovno svetuje:
– da se v primeru uživanja alkoholnih pijač (ne glede na zaužito količino) ne odločijo za vožnjo z vozilom v cestnem prometu;
– da prilagodijo hitrost vožnje stanju in razmeram na cesti (asfaltna površina je v tem obdobju hladnejša, ponekod tudi vlažna in spolzka);
– da so vozniki posebej pozorni na ranljive udeležence v cestnem prometu, predvsem pešce.
Spletno uredništvo