Reli Vipavske doline Rusu Nikolaju Grjazinu, v DP znova najboljši Rok Turk

Rus Nikolaj Grjazin je absolutni zmagovalec prvega letošnjega relija za državo prvenstvo, ki se je odvijal v Ajdovščini in okolici. V domači konkurenci je bil najboljši aktualni državni prvak Rok Turk, ki je bil v skupnem seštevku četrti.

Voznikom je v soboto nagajalo tudi vreme. Zaradi snega so morali odpovedati del hitrostnih preizkušenj.

Ruski dirkač Grjazin (Škoda Fabia R5 EVO), ki je na dirki nastopil z latvijsko licenco, je bil najboljši že v petek, v soboto pa je potrdil premoč in na koncu zanesljivo slavil s pol minute prednosti. Idrijčan Rok Turk (Hyundai i20 rally2), petkratni zaporedni državni prvak, je bil vseskozi v stiku z najboljšimi tujimi dirkači. V petek je bil na atraktivnem in dobro obiskanem superspecialu drugi pet sekund za Grjazinom, v soboto pa se je pred njega hitro prebil še Čeh Erik Cais (Fird Fiesta rally2).

Reli v Vipavski dolini je tokrat doživel že 11. izvedbo; leta 2020 ga zaradi pandemije niso izpeljali. Na startu je bilo več kot 60 domačih posadk in skoraj 30 tujih. Naslednji reli za državno prvenstvo bo konec maja v Velenju.

Zaradi sobotne hladne fronte in težav z vremenom so bili prireditelji zaradi varnosti najprej primorani odpovedati eno od HP Predmeja, potem pa še drugo. V Žabljah so drugo še izpeljali, tretja, sicer tudi zadnja HP po prvotnem načrtu relija, pa je prav tako odpadla. Zaradi zasneženih cest so imeli številni tekmovalci obilo težav, precej je bilo zdrsov, Turk pa je zaradi prebite pnevmatike po osmem “brzincu” izgubil več kot minuto in padel na četrto mesto v seštevku dirke.

Od slovenskih dirkačev so bili poleg Turka v deseterici seštevka dirke še Marko Grossi (Hyundai i20 R5), Darko Peljhan (VW Polo RN4) in Grega Premrl (Peugeot 208 rally4) na osmem, devetem in desetem mestu.