V Državnem zboru je v četrtek potekala nujna seja Odbora za kulturo, kjer so poslanci in poslanke pred izredno sejo DZ obravnavali Predlog odloka za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Seja je bila polna polemik in razprav.

Poslanec Andrej Hoivik je že na začetku razprave opozoril na nesorazmerno porazdelitev sredstev. Poudaril je, da aktualna Golobova vlada namenja 0,01 % upokojencev mesečne dodatke v višini 1.200 do 2.400 evrov, medtem ko večina upokojencev prejme le 150 evrov letnega dodatka. Poleg tega je vlada povečala obremenitve državljanov z višanjem RTV prispevka, uvajanjem obveznega zdravstvenega davka in davka na dolgotrajno oskrbo, kar bo dodatno bremenilo neto pokojnine od julija dalje.

Hoivik je bil kaznovan z opominom s strani predsednice odbora, ko je skušal nadaljevati razpravo o delitvi sredstev. Kljub temu je vztrajal:

“Uzakonili ste mikrozakon za elito, medtem ko pokojninske reforme, ki bi uredila razmere za vse upokojence, še vedno ni. Ljudje bodo na referendumu odločali, ali podpirajo, da se izbrancem namenjajo izjemni dodatki, medtem ko večina slovenskih upokojencev životari pod pragom revščine!”

Omejevanje razprave in kritike na račun koalicije

Poslanka Alenka Jeraj je prav tako kritično nastopila proti predsednici odbora zaradi omejevanja razprave.

Izjavila je:”Vi ste sklicali to sejo in ste določili gradivo. Ne morete zdaj poslancem preprečevati, da govorimo o njem. Na podlagi česa omejujete razpravo?”

Andrej Poglajen je opozoril na dvoličnost koalicije glede stroškov referenduma in dejal:

“Ko ste sami organizirali referendume na dan evropskih volitev, vas stroški niso motili. Ko pa slovenski državljani zahtevajo referendum o nepoštenem razdeljevanju pokojnin, je to naenkrat problem?”

Dodal je, da bodo državljani s tem referendumom prispevali k varčevanju državnega denarja.

Žaljive izjave in odziv opozicije

Sejo so poleg omejevanja svobode govora zaznamovale tudi zavržne izjave poslank Svobode. Poslanka Andreja Rajbenšu je trdila, da so ljudje na stojnicah nevedno podpisovali referendumsko pobudo, ker naj ne bi razumeli vsebine. Alma Intihar je v svojem nastopu žalila državljane, ki so izrazili nestrinjanje s privilegiranjem elite, pri čemer se je posmehovala prostovoljcu na stojnici zaradi njegovega videza in vonja.

Na te izjave je ostro reagirala poslanka Anja Bah Žibert, ki je izpostavila:

“Da je gospod zaudarjal in da je bil brez zob, jaz bi se vprašala, zakaj imamo v tej družbi ljudi, ki po vaše zaudarjajo in so brez zob. Tudi zato, ker se eno leto ne pride do zobozdravnika, vi verjetno lahko pridete, ta gospod verjetno ne, zato, ker imamo zdravstveni sistem, kjer ljudje ostajajo brez zob.”

Slovenski volivci bodo podali svoje mnenje

Kljub poskusom utišanja opozicije in manipulacij bodo volivci imeli priložnost izraziti svoje mnenje na referendumu. Poslanci so potrdili odlok za razpis zakonodajnega referenduma, ki je načrtovan za 11. maj 2025.

S tem bo omogočeno, da slovenski državljani odločijo, ali podpirajo dodatke za elito ali pa zahtevajo pravičnost za vse upokojence.

 

Spletno uredništvo