V zadnjem času je slovenska zabavna scena doživela velik škandal, ki je pritegnil pozornost medijev in javnosti. RTV Slovenija (RTVS) in Evropska radiodifuzna zveza (EBU) sta namreč pozvala k diskvalifikaciji Klemna Slakonje, zmagovalca Eme 2025, ki se bo letos predstavil na Evroviziji v Švici.

Odziv na Slakonjin nastop je sprožil video, ki ga je objavil tik po svoji zmagi. V njem je oponašal pretekle zmagovalce Evrovizije, med katerimi je bil tudi estonski zmagovalec Dave Benton. Slakonja je za to priložnost uporabil temnejši puder, da bi se čim bolj približal Bentonovemu videzu, kar je povzročilo obsežno kritiko. Dva znana vplivneža, Adam McCallig in Freyr, sta na družbenih omrežjih označila ta nastop za “blackface”, kar je izraz za odrsko masko, ki jo je v preteklosti uporabljala bela populacija za upodobitev temnopoltih oseb. Ta praksa pa je danes široko obsojana kot rasistična.

Freyr je v svojem komentarju pozval RTVS in EBU, naj se zamislita, ali si Slakonja res zasluži mesto na Evroviziji po takšnem dejanju. Kljub temu se je oglasil tudi Dave Benton, ki je dejal, da Slakonjin nastop ne predstavlja blackface, ampak le uporabo temnih ličil, in da se ne počuti užaljenega. Benton je dodal, da bi bilo slabše, če bi ga oponašal kot bel človek.

Klemen Slakonja je na Emi 2025 zmagal s pesmijo “How Much Time Do We Have Left”, ki jo je napisal sam. V njej opisuje osebno izkušnjo soočanja z boleznijo svoje žene, kar je prvič, da se je predstavil z osebno zgodbo. V preteklosti je bil znan po tem, da je v svojih videih oponašal znane svetovne osebnosti, kot sta Vladimir Putin in Donald Trump, ki sta bila med njegovimi najbolj gledanimi posnetki.

Ta incident odpira pomembna vprašanja o odgovornosti umetnikov in o tem, kako naj se spoprijemamo z občutljivimi temami v umetnosti. Slakonja se na pozive medijev in javnosti ni odzval, kar dodatno krepi razpravo o njegovem nastopu in njegovih posledicah.

Spletno uredništvo