Po letu premora 10. oktobra znova Barkovljanka

Foto: FB Barcolana

Po odpovedi lanske Barcolane, bo letošnje najbolj množično jadralno tekmovanje s skupinskim startom na svetu na sporedu 10. oktobra v Tržaškem zalivu.

Izvedbo lanske 52. Barcolane je preprečila slaba vremenska napoved, predlani pa se je zmage veselila zmagala slovenska jadrnica Way of Life, na kateri je bil glavni krmar slovenski olimpijec Gašper Vinčec. Jubilejne 50. Barkovljanke se je leta 2018 udeležilo rekordnih 2.689 jadrnic.

Na letošnjo Barcolano, ki bo nosila zaporedno številko 53, se je mogoče prijaviti le elektronsko do 30. septembra. Izvedena bo v podobnem obsegu kot pred izbruhom pandemije. V začetku oktobra bo v Sešljanskem zalivu tudi regata velikih jadrnic ter regata za najmlajše v razredu optimist.

Udeleženci letošnje Barcolane ne bodo potrebovali PCT-potrdil, kot velevajo pravila v Italiji, pa jih bodo potrebovali na kopnem ob obisku stojnic ali restavracij, pojasnjuje športni direktor prireditve Dejan Bassi. Želja organizatorja je, da bi v prihodnosti presegli rekordnih 182 slovenskih bark na nedeljskem startu, dodaja Bassi.

Foto: FB Barcolana

V soboto, 9. oktobra bodo organizirali tudi jadralno regato Go to Barcolana from Slovenija (Na Barcolano iz Slovenije). Start slovenskega dela tekmovanja bo v Portorožu, cilj pa v Trstu. Kot pravi predsednik tržaškega pomorskega kluba Sirena Igor Filipčič, bo start v soboto ob 10. uri, cilj pa v bližini valobranov v Tržaškem pristanišču, da bi se izognili gneči na pomolu. Boja bo pri Debelem rtiču, kjer bodo lahko ostale lažje jadrnice v primeru šibkega vetra. „Tudi za to regato se je treba prijaviti, nastopijo pa lahko le tiste barke, ki bodo sodelovale tudi na Barcolani,“ je še pojasnil Filipčič.

Organizator Barcolane je jadralni klub Societa Velica di Barcola e Grignano. Gre za klub iz zdaj priobalne predmestne četrti v Trstu, nekdaj ribiške vasi Barkovlje (italijansko Barcola), v kateri so večinsko živeli Slovenci, in ki je tudi dala ime regati Barcolana oziroma Barkovljanka. Organizatorji so letos pripravili tudi knjigo v angleškem jeziku o zgodovini tega dogodka, ki nosi naslov Največja jadralna regata na svetu.