Po dveh mesecih čakanja je vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal še tretjo verzijo svoje diplome, tokrat tudi z žigom.
Sodnik Branko Masleša je ogorčen nad pozivom Sodnega sveta, naj pojasni nejasnosti in dvome glede veljavnosti potrdil o diplomiranju in pravosodnem izpitu, kar je vseeno storil, je poročal portal 24ur.com.
“Žalosti me, da je Sodni svet podlegel podtikanjem v nekaterih medijih, ki skoraj dva meseca neresnično predstavljajo okoliščine, ki zadevajo mojo izobrazbo,” je dejal Masleša, ki se mu očitno zdi dokazovanje kvalifikacij za delo ki ga opravlja povsem odveč in nepotrebno. “Težko se boriš proti takim lažem, ki se kar stopnjujejo. Domišljija avtorjev teh člankov nima meja,” je ogorčen Masleša. Je pa dejstvo, da prave diplome ni pokazal takoj, določenih dokazil pa niti sedaj. Še vedno ostaja namreč odprto ključno vprašanje, ali je pravosodni izpit, ki naj bi bil opravljen v BiH, v Sloveniji veljaven.
V pojasnilu Masleše o pravosodnem izpitu, ki ga objavljamo v celoti, v njem med drugim trdi, da mu je bosanski sekretariat za pravosodje dovolil, da je smel pravosodni izpit opravljati z manj kot dvema letoma prakse, kot je takrat zahteval zakon v Sloveniji in v BiH.
Pojasnilo Branka Masleše o pravosodnem izpitu
“Iz dokazil, ki jih skrbno čuvam, je razvidno, da sem na Okrožnem javnem tožilstvu v Sarajevu opravljal pripravništvo kot pripravnik volonter, zaposlen s polnim delovnim časom, od aprila do avgusta 1975, nato pa kot redno zaposlen pripravnik do julija 1976. Republiški sekretariat za pravosodje in organizacijo uprave mi je maja istega leta odobril pristop k pravosodnemu izpitu. Junija sem opravil pisni nalogi s področja kazenskega in civilnega prava, nato še ustni del pred komisijo za opravljanje pravosodnega izpita. Potrdilo o opravljenem izpitu sem dobil 25. 6. 1976. Tako ne držijo niti trditve, da mi je bilo v pripravništvo priznano za obdobje, ko sem služil vojaški rok, saj sem bil v vojski od konca julija 1976 do prvega julija prihodnje leto.”
Po objavi fotografije Masleševe diplome z žigom se je pri marsikomu pojavil dvom o verodostojnosti listine. Del javnosti namreč meni, da je diploma videti kot nova, pa čeprav je stara že skoraj 50 let. Nekateri se sprašujejo, zakaj sta za podpisa uporabljeni dve različni pisali, črnilo pa ni prav nič zbledelo.
Fotografiran dokument ne more biti original iz leta 1975. Pogledam pristne dokumente stare 45 let: papirji začnejo rumeneti ob robovih, črnilo pa bledi. To ne izgleda pristen dokument iz leta 1975.https://t.co/sJyKquh9ry pic.twitter.com/OuXzj2ww1x
— Maja (@Maja957795) January 26, 2022
Na vprašanje portala 24ur ali se bo odločil za napovedane tožbe zaradi vprašanj oziroma objav novinarjev, da nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita, je Masleša odgovoril, da se bo s to mislijo ukvarjal septembra, ko se bo upokojil, do takrat pa ne namerava vlagati tožb.