Novogoričani in Goričani so danes ob 10.46 zaslišali sireno za prenehanje nevarnosti. Članom Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi je uspelo uspešno onesposobiti neeksplodirano letalsko bombo, ki so jo v četrtek našli na območju novogoriške železniške postaje. Pri intervenciji v Novi Gorici je sodelovalo 132 oseb. Evakuacija je potekala po načrtih, onesposobitev bombe malenkost dlje zaradi tehnične zahtevnosti pri odvitju vžigalnika. Ob zaključku intervencije so se predstavniki lokalnih oblasti z obeh strani meje zahvalili prebivalcem, pirotehnikom in vsem enotam, da se je vse srečno odvilo.
Ker je na Goriškem tokrat potekala že tretja evakuacija v enem letu, so nekateri postavili vprašanje, ali ni morda evakuacija pretiran ukrep, saj so izrazili prepričanje, da pirotehniki bombo enostavno onesposobijo in posebni ukrepi niso potrebni. Na to Aljaž Leban, vodja Oddelka Severno primorske regije za varstvo pred NUS, odgovarja: »Pirotehniki pri vsaki identifikaciji bombe ocenimo tveganje, ki ga predstavlja onesposobitev take bombe. Oceno naredimo na podlagi ohranjenosti bombe, tipov vžigalnika in tudi lokacije bombe. Vse postopke moramo izvesti skladno z operacijskim postopkom, ki ga imamo. Vemo, da bomo zadevo rešili na način, kot smo ga danes, vendar je 1 odstotek tisti, ko nam lahko gre čez rob. Zaradi tega enega odstotka je morda težko razumeti splošni javnosti, zakaj zahtevamo evakuacijo. Ampak predstavljajte si, da bi šlo narobe, da bi prišlo do nepredvidenega dogodka. Tukaj govorimo o 96 kilogramih eksploziva. Lahko bi se zgodilo, da bi skale, kamni, fragmenti bombe začeli leteti po Novi Gorici in Gorici in da bi lahko kamen nekoga zadel. Vrednost človeškega življenja je neprecenljiva. Tudi na nas, pirotehnikih, je velika odgovornost.«
Aljaž Leban je intervencije v obeh Goricah izpostavil kot šolski primer: »To, kar se tu dogaja, v Gorici in Novi Gorici, je šolski primer, kako mora to potekati, kako morajo službe delovati. To je za učbenik. Če pri našem delu nimamo podpore, ne moremo nič.«
Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite RS, ki je tudi osebno v Novi Gorici spremljal intervencijo, pa je dodal: »Pozivam vse, tiste v prvih linijah, pa tudi vse ostale, da nam to ne bi postala rutina, ker bi bilo potem lahko hitro kaj narobe.«
Novogoriški župan Samo Turel se je zahvalil prebivalcem, ki so dosledno upoštevali navodila, skupaj z goriškim županom Rodolfom Ziberno in goriškim prefektom Raffaelom Ricciardijem pa izpostavil, da je tudi čezmejno sodelovanje pri tem dogodku potekalo uspešno in usklajeno: »Z italijansko stranjo je v bistvu razmeroma kratkem času vse potekalo gladko. Bomba je bila najdena v četrtek, v petek smo na skupnem sestanku na Prefekturi v sosednji Gorici že uspeli doreči, da akcijo izpeljemo hitro, torej že to nedeljo. Tudi Italijani so po preverjanju, ali so tudi vse njihove sile razpoložljive, datum in uro takoj potrdili in kot rečeno, danes smo intervencijo lahko uspešno izpeljali.«
Župan je še dodal: »Ponovno smo skupaj pokazali vsi udeleženi, tako na naši strani meje, kot tudi na italijanski strani meje, da znamo, zmoremo! Zato sem še posebej ponosen, da taka ekipa v okviru sestava civilne zaščite, policije, pa tudi kolegi z italijanske strani meje, tako zahtevno operacijo, v katero je vključenih veliko število prebivalcev in tudi veliko število operativcev, znamo uspešno, hitro, predvsem pa varno spraviti pod streho. Iskrene čestitke in zahvala vsem tistim, ki so sodelovali pri operaciji. Iskrena zahvala tudi vsem prebivalcem. Verjamem, da marsikomu ni bilo prav lahko oziroma da jim je ta selitev predstavljala težavo, vendar so res vsi upoštevali navodila pristojnih, svoje domove izpraznili in počakali, da nevarnost mine.«
Simon Vendramin, vodja evakuacije, je poročal: »Kar se tiče današnje evakuacije, je potekala v bistvu nemoteno brez kakršnegakoli zapleta. Da je bilo temu tako, je bilo potrebno vložiti nekoliko več truda, kajti vemo, da je bilo časa, ko je bilo potrebno vse to organizirati, zelo malo, vendar tudi to smo s skupnimi močmi čezmejno uspešno izpeljali. Zahvaljujem se vsem prebivalcem za strpnost in razumevanje ter spoštovanje navodil, da smo lahko tudi to intervencijo uspešno pripeljali do konca varno in hitro.«
Goriški prefekt Raffele Ricciardi je povedal: »Beseda, ki lahko lepo opiše to, kar so danes naredili civilna zaščita, pirotehniki in ostali, je skupaj. Skupaj so naredili vse, kar je bilo potrebno, tako policija, tako gasilci, tako civilna zaščita, predvsem pa sami prebivalci, ki so razumeli, da se morajo v pičlih 48 urah potruditi in zapustiti svoje domove. Vsak je opravil svoje delo in to je dokaz ne samo odličnega sodelovanja, ampak tudi prijateljskih odnosov med obema občinama, med obema Goricama. Torej hvala predvsem pirotehniku gospodu Aljažu, za katerega imam verjetno večje težave z izgovorjavo njegovega imena, kot pa jih ima on pri onesposobitvi bombe.«
Goriški župan Rodolfo Ziberna pa je dodal: «Pozivam celotno Evropo, naj se ozre na dogajanje v Novi Gorici in Gorici, kako zadeve potekajo, ko je nuja in potreba. Slovenska in italijanska stran si pomagata, tako kot je bilo v času korone, kot je bilo v času požara na Krasu, tudi tokrat te je pokazalo izjemno sodelovanje med slovensko in italijansko stranjo.«
Načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić je poudaril: »Želimo si, da če že mora priti do takih dogodkov, da občani sodelujejo in razumejo, da je veliko odvisno tudi od njih, od njihovega ravnanja in da s svojim ravnanjem ogromno pripomorejo k temu, da lahko vse varno poteka.«
V današnji intervenciji je sodelovalo skoraj 132 oseb, med njimi predstavniki PGD Čepovan, PGD Nova Gorica, PGD Dornberk, PGD Kanal, PGD Anhovo, PGD Kostanjevica, PGD Šempeter, PGD Brda, GE Nova Gorica, Izpostava URSZR, NUS, štab Civilne zaščite MONG, DRPNG, DPD Soča, taborniki, CBRK, RKNG, Radioklub Nova Gorica, HRI, Zdravstveni dom, policija, novogoriška mestna občina.
Spletno uredništvo,
Vir: Občina Nova Gorica