V osrednji Sloveniji je v zadnjih urah padla več kot mesečna količina dežja, kar je povzročilo številne težave. Nevihtni pasovi, ki so se pojavili nad osrednjo Slovenijo, se pomikajo proti vzhodu. Najhuje je bilo v zahodnem delu države, kjer so padavine že nekoliko popustile, vendar ostajajo posledice. Agencija RS za okolje (Arso) opozarja na dodatne nevihte, ki bodo ponovno prizadele državo v prihodnjih dneh.

V zadnjih urah se je nad Slovenijo oblikovala močna nevihtna linija, ki je segla od Tržaškega zaliva do notranjosti države. Največ padavin je bilo zabeleženih v zahodnem delu Slovenije. Po podatkih Arsa so najhuje prizadeta območja Vipavske doline in Idrijsko-Cerkljanskega hribovja. Izmerjene količine padavin na nekaterih meteoroloških postajah so bile osupljive: Dolenje pri Ajdovščini je zabeležilo 139 mm dežja, Zadlog 93 mm, Vodice 87 mm in Logatec 70 mm.

Drugi, manj izrazit pas padavin je zajel severozahodno Slovenijo, medtem ko je južna in vzhodna Slovenija prejela le minimalne količine dežja. Meteoinfo Slovenija poroča, da je ponekod deževje komaj opazno.

Gasilsko reševalni center Ajdovščina je pozval prebivalce k večji previdnosti zaradi nevarnosti poplavljenih cest, nanosov blata in zmanjšane vidljivosti. Voznike opozarjajo, naj prilagodijo hitrost vožnje trenutnim razmeram na cestah in spremljajo stanje vodotokov.

“Možne so poplavljene ceste, nanos blata in zmanjšana vidljivost. Voznike prosimo, da hitrost vožnje prilagodijo razmeram na cesti. Spremljajte stanje vodotokov in se izogibajte prečkanju poplavljenih površin,” so sporočili iz Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina.

Enota GRC Ajdovščina je v pripravljenosti za spremljanje razmer na terenu, Arso pa je izdal oranžno opozorilo za nov val padavin, ki se pričakuje v noči na torek.

Vremenska napoved in nadaljnje aktivnosti

Andrej Velkavrh, meteorolog Agencije RS za okolje, pojasnjuje, da bo v noči na torek prišlo do novega vala padavin z nevihtami, ki se bodo hitreje premikale iz zahoda proti vzhodu. Nevihte bodo v torek popoldne začele slabeti in prenehati, v noči na sredo pa bo del Slovenije prešel še en pas padavin, ki pa ne bo nevihten. Glavna ohladitev se pričakuje danes in v torek zjutraj, od srede naprej pa se bo vreme izboljšalo, čeprav so možne občasne popoldanske plohe ali nevihte.

Spletno uredništvo