Zvončki, ti prvi znanilci pomladi, že kmalu pokrijejo travnike po Sloveniji. Vendar pa je z nabiranjem teh čudovitih cvetov povezanih več pravil in omejitev, ki jih moramo poznati.

V Sloveniji so zvončki zaščitena vrsta, kar pomeni, da jih je dovoljeno nabirati le v omejenih količinah. Po zakonodaji lahko posameznik nabere le toliko cvetov, kolikor jih lahko stisne med tri prste, pri čemer je prepovedano poškodovati ali izpuliti čebulice.

Kazni za nedovoljeno trganje zvončkov se gibljejo med 100 in 300 evri. Še strožje so kazni za preprodajo zvončkov, ki lahko dosežejo celo do 10.000 evrov.

Zakonodajna zaščita

Zvončki so na seznamu zavarovanih vrst v Sloveniji, kar je določeno z Uredbo o zavarovanih prostoživečih rastlinskih vrstah iz leta 2004. Dodatno jih ščiti tudi CITES, konvencija, ki omejuje trgovanje z ogroženimi vrstami. Slovenska zakonodaja prepoveduje nabiranje podzemnih delov in semen rastlin, kar pomeni, da moramo biti pri nabiranju še posebej previdni.

V Sloveniji cveti ena sama vrsta malih zvončkov, in sicer navadni mali zvonček (Galanthus nivalis). Ta cveti od februarja do aprila, pri čemer se prvi cvetovi pojavijo v Istri že okoli novega leta. Rastejo na vlažnih tleh po skoraj celotni Sloveniji.

Zvončki se razmnožujejo s semeni in vegetativno, kar pomeni, da lahko iz ene čebulice v naslednjem letu nastane več novih rastlin.

Zbiratelji zvončkov, znani tudi kot galantofili, so najpogostejši v Združenem kraljestvu, kjer so na dražbi posebne čebulice lahko dosegle ceno več kot 2000 evrov.

V Sloveniji pa ostaja najdražji prodani zvonček imenovan Nova Gorica, ki je bil leta 2013 prodan za 513 evrov.

V Ljubljanskem botaničnem vrtu so letos že 7. januarja poročali o prvem cvetenju zvončkov, kar je zgodovinsko najzgodnejše cvetenje, ki ga omenjajo tudi prejšnji zapisi.

Festival zvončkov

Ob tem pa ne gre pozabiti na festival zvončkov, ki se bo letos odvijal med 28. februarjem in 2. marcem. Na festivalu bodo predstavljene nove sorte in nepoznane različice navadnega malega zvončka, ob tem pa bodo potekala tudi predavanja in delavnice za vse ljubitelje narave.

Zvončki so torej ne le čudovit simbol pomladi, temveč tudi predmet zaščite in zakonodajnih omejitev, ki jih moramo spoštovati. Zato je pomembno, da uživamo v njihovi naravni lepoti, ne da bi jih poškodovali.

Spletno uredništvo