Mladi zdravniki Slovenije so se odločili, da opozorijo Evropsko komisijo na nevzdržne razmere v slovenskem zdravstvu. V svoje sporočilo so vključili informacije o nedavni odločitvi politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) o pošiljanju parlamentarne misije v Slovenijo zaradi vprašanj, povezanih z mediji in vladavino prava. V zdravniški organizaciji menijo, da je to pravi trenutek, da izpostavijo tudi težave, s katerimi se soočajo v zdravstvu.

Kritika vlade in zdravstvene politike

Mladi zdravniki so izrazili zaskrbljenost nad trenutnim stanjem v zdravstvu, pri čemer trdijo, da vlada vodi zdravstveno politiko, ki je v nasprotju z mnenjem stroke. Opozarjajo, da so njihove kritike pogosto potisnjene v ozadje zaradi medijske cenzure in pritiska nadrejenih, povezanih s trenutnim političnim sistemom. “Slovenija drvi v prepad korupcije, netransparentne oblasti in klientelizma,” so zapisali v svojem pismu.

Najdaljša stavka v zgodovini države

Od 15. januarja lani poteka najdaljša stavka zdravnikov v zgodovini Slovenije. Mladi zdravniki menijo, da so nedavne zakonodajne spremembe dodatno omejile pravice do stavke, kar je v nasprotju s temeljnimi evropskimi delavskimi pravicami. “Slovenija si ne more privoščiti izgube zdravstvenih delavcev,” so dodali.

Poziv k dialogu in izboljšavam

V svojem pismu so mladih zdravnikov pozvali Evropsko komisijo in Svetovno zdravstveno organizacijo, naj spremljata razmere v Sloveniji. Opozarjajo, da je potrebno vzpostaviti dialog med zdravstvenimi delavci, vlado in drugimi zainteresiranimi stranmi. “Namesto da težave še poslabša z restriktivno zakonodajo, bi se morala vlada osredotočiti na strategije za ohranjanje delovne sile,” so zaključili.

Zdravstveni sistem v Sloveniji se sooča z resnimi izzivi, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje. Mladi zdravniki so se postavili v ospredje te razprave, kar bi lahko pripeljalo do pomembnih sprememb v prihodnosti. Njihovo opozorilo o korupciji in klientelizmu v zdravstvu je klic k odgovornosti in potrebnim reformam.

Spletno uredništvo