21-letna ljubiteljica konjev iz Nove Gorice Tina Gomišček si je že vrsto let želela pridobiti novih izkušenj na področju konjeništva v tujini. Spomladi 2019 se ji je želja uresničila in pristala je na ranču v eni izmed čudovitih vasic sredi Toskane.
Tina se je navdušila za jahanje, ko je štela le 4 leta. Od takrat naprej se aktivno ukvarja z konjeništvom brez katerega pravi, da ji živeti ni. Znanje je čez leta pridobivala pri različnih znanja polnih ljudi, bodisi v jahalnih klubih ali rančih. Njena želja po izkušnjah v tujini je skozi leta naraščala in ko je okusila življenje izven Slovenije, si je zadala nov cilj.
»Ko združiš željo po novem znanju in izkušnjah z mladostniško voljo po potovanju, začneš iskati možnost treningov tudi izven meja Slovenije,« pravi Tina. Priložnost za delo v tujini se ji je odprla, ko se je resno posvetila iskanju rančev izven meja, pristala pa je pri mentorici, ki jo je spoznala pet let nazaj na enem izmed seminarjev, ki jih je redno obiskovala. »Svojo mentorico Angeliko Schneider sem spoznala že pet let nazaj, na seminarju, ki je bil organiziran na tedanjem ranču, kjer sem trenirala. Osupnila me je s svojim znanjem in konjeniškimi sposobnostmi, ampak takrat mi na pamet ni padlo, da bi se kdaj lahko učila pri njej!«
Po enotedenskem preverjanju (week trial) je v marcu lahko odpotovala na ranč, ki slovi pod imenom Az. Ag. Alterreno, nahaja pa se v manjši vasici Peccioli. Dogodivščina se je začela. Pri mentorici je živela okoli dva meseca in delala kot študentka, v zameno za njeno pomoč, pa so ji priskrbeli prenočišče ter domačo oskrbo. »Moj vsakdan na ranču v Toskani je izgledal nekako takole: dodelili so mi 5 konjev, ki sem jih jahala, vseh ostalih 40 konjev, pa sem negovala. Delo vključuje jahanje »on line«, »liberty«, »freestyle,« poleg tega, pa sem konje še krmila dvakrat dnevno, jih vodila na pašo in imela dvourne treninge z mentorico. Zaradi razgibanosti dela sem na dan prehodila več kot 20 km, saj je posestvo precej veliko.«
Čeprav je bilo delo v celoti precej vznemirljivo, pa sama pravi, da ji je največji izziv predstavljalo delo z žrebcem, ki so ga pripeljali na ujahavanje oziroma na preobrazbo v terenskega konja. Kljub težavnejšemu fizičnemu delu, pa je bil ves trud dobro poplačan, saj je od dela na ranču odnesla veliko novih izkušenj, teoretičnega in praktičnega znanja, čast pa je imela spoznati celo Kate Mably, eno izmed najbolj znanih imen v svetu jahaštva. »Vesela sem, da sem se odpravila po nove izkušnje v Toskano, zaradi vsega kar sem se naučila in lepih krajev, ki sem jih videla. Poleg tega sem spoznala veliko novih jahačev in trenerjev iz različnih koncev sveta. Po tej izkušnji lahko rečem, da je bila Toskana le odrivna deska za moje nadaljnje konjeniške podvige v tujini in da že komaj čakam naslednjega.«
Teja Lazar