Na Ministrstvu za finance so zaključili javno obravnavo osnutka zakona o davku na dobiček iz odsvojitve kriptosredstev, ki je prinesla 322 odzivov.

Zakon predvideva 25-odstotno obdavčitev dobičkov od kriptosredstev, kar naj bi začelo veljati s 1. januarjem 2026. V prihodnjih tednih bodo obravnavali prejete pripombe in pripravili končno verzijo zakona.

Medtem ko je 37 odstotkov odzivov izrazilo pomisleke glede višine obdavčitve, se je 13 odstotkov nanašalo na predmete obdavčitve, 10 odstotkov pa na vodenje evidenc. Tretjina vseh pripomb je nasprotovala sami zamisli obdavčitve dobičkov iz kriptosredstev. Ministrstvo poudarja, da želijo s tem zakonom slediti mednarodnim smernicam na tem področju.

Skupaj s predlogom o kriptosredstvih je bil v obravnavo dan tudi predlog novele zakona o davku od dobička iz odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Kljub temu, da ta osnutek ni prejel odzivov, je pomemben korak k izpolnjevanju strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji do leta 2030. Predlog predvideva enotno 25-odstotno davčno stopnjo za vse izvedene finančne instrumente, kar bi poenostavilo trenutne različne davčne stopnje.

Ministrstvo za finance s predlagano zakonodajo cilja na uskladitev slovenske zakonodaje z mednarodnimi standardi, saj je urejanje obdavčitve kriptosredstev postalo globalna tema. S tem želijo zagotoviti pravično in pregledno obdavčitev, ki bo vključevala vse relevantne finančne instrumente.

Zanimivo bo spremljati, kako bo končni predlog zakona oblikovan in ali bo upošteval vse prejete pripombe.

 

Spletno uredništvo