V ponedeljek, 5. maja 2025, se izteka zadnji rok za prijavo glasovanja na referendumu po pošti iz Slovenije za volivce v posebnih okoliščinah. Ti vključujejo tiste, ki so bili nepredvideno sprejeti v bolnišnico, socialnovarstveni zavod ali so zadržani zaradi odvzema prostosti. Pomembno je, da volivci te okoliščine sporočijo Državni volilni komisiji (DVK) pravočasno.
Pogoji za glasovanje po pošti in na domu
Na referendumu o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke bodo na voljo različne možnosti glasovanja. Volivci, ki bodo na dan glasovanja zunaj svojega okraja, lahko glasujejo v drugem okraju. Prav tako se lahko volivci, ki zaradi bolezni ne bodo mogli osebno glasovati, odločijo za glasovanje na svojem domu. Vsi, ki želijo izkoristiti te možnosti, morajo svojo namero sporočiti okrajni volilni komisiji do 7. maja.
Predčasno glasovanje in volilni molk
Predčasno glasovanje bo potekalo na posebnih voliščih od 6. do 8. maja. Volivci bodo lahko glasovali tudi, če nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, vendar morajo to predhodno sporočiti DVK. Čas za nagovarjanje volivcev se bo zaključil 9. maja ob polnoči, ko nastopi volilni molk.
Referendum o umetniških pokojninah je pomemben za kulturno skupnost, saj se nanaša na dodatek k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Za uspeh referenduma morajo pobudniki doseči zavrnitveni kvorum na glasovanju, ki bo 11. maja.
Prav tako je ključno razumeti argumente za in proti zakonu. Podporniki zakona navajajo, da je trenutni zakon zastarel, saj izhaja iz leta 1974 in ni bil posodobljen že 50 let. Nasprotniki pa opozarjajo na možnost, da bi se privilegiji delili po političnih linijah, kar bi lahko ustvarjalo nepravičnost med umetniki.
Spletno uredništvo