Intenziven padec brezposelnosti na Goriškem

Foto: Marijan Močivnik (FB MONG)

Število brezposelnih v Goriški regiji intenzivno upada. V primerjavi z lanskim januarjem je brezposelnost nižja za 32,6 odstotka. Konec letošnjega januarja je bilo v Goriški regiji registriranih 2.437 brezposelnih oseb.

Januarja 2022 se je v primerjavi z lanskim decembrom registrirana brezposelnost v regiji znižala za 0,2 odstotka, medtem pa se je na ravni države zvišala za 2,8 odstotka. Ob koncu januarja je bil povprečni čas brezposelnosti oseb 29,2 meseca, v Sloveniji pa 29,1 meseca, pojasnjuje direktorica novogoriške območne službe Zavoda RS za zaposlovanja Tanja Cink.

Novembra 2021 so imeli na Goriškem 48.245 delovno aktivnih prebivalcev, kar je 1.208 oseb več kot novembra leta 2020.

Goriški delodajalci so letošnjega januarja ponudili 700 prostih delovnih mest. Med temi je bilo največ povpraševanja po delavcih za preprosta dela pri nizkih in visokih gradnjah ter v predelovalnih dejavnostih, čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih v uradih, hotelih in drugih ustanovah, voznikih težkih tovornjakov in vlačilcev, strokovnjakih za zdravstveno nego, prodajalcih, natakarjih, strokovnih sodelavcih za zdravstveno nego, kuhinjskih pomočnikih, kuharjih, skladiščnikih in uradnikih za nabavo in prodajo, varnostnikih, strugarjih, vzgojiteljih in pomočnikih vzgojiteljev predšolskih otrok.

Foto: Pixabay

Decembra 2021 je 699 brezposelnih oseb prejelo denarno nadomestilo, kar je 28,6 odstotka vseh brezposelnih v Goriški regiji, pojasnjuje Cinkova in dodaja, da je bilo lani na Goriškem za interventne ukrepe izplačanih 20,5 milijona evrov.

Januarja 2022 se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 267 oseb, kar je 118 oseb manj kot v enakem obdobju lani. V istem obdobju je bilo iz evidence brezposelnih odjavljenih 272 oseb, kar je 38 oseb več kot januarja lani, med njimi 176 zaradi zaposlitve in je to 18 oseb manj glede na lansko primerjalno obdobje, pojasnjuje Cinkova.