Županov govor ob 1. novembru

Objavljamo govor župana Mestne občine Nova Gorica Sama Turela na osrednji komemorativni slovesnosti ob dnevu spomina na mrtve v novogoriški mestni občini:

»Spoštovani,

ta kraj spokojnosti, miru in predanosti svobodi nas vsako leto znova spomni na vrednote, ki so nas izoblikovale, in na temelje, na katerih smo gradili svobodno državo Slovenijo. Umiranje je del življenja. Umiranje za svobodo pa odraža poseben pogum, moč, neuklonljivost in žrtvovanje za prihodnje rodove. To so lastnosti, ki so jih premogli naši predniki in zaradi katerih se jim vedno znova poklonimo in izražamo hvaležnost za vse, kar so storili za nas.

Zato se vsako leto znova vračamo na ta poseben kraj, ki ima za vse nas tudi izrazit simbolni pomen. Je mesto, kamor se lahko zatečemo, iščemo navdih za moč in vztrajnost ter se povprašamo o temeljnih človeških vrednotah. Nekaj, kar je v sodobnem, hitrem svetu, ki ga oblikujejo predvsem drugačne vrednote, kot so potrošništvo, bolestno iskanje mladostnega videza, denar, konkurenca, prevlada, nestrpnost ipd. pogosto oddaljeno, pozabljeno, nerazumljeno.

In vendar bi se s spoštovanjem morali ozreti nazaj na vse, ki so se borili za boljši svet – na borce IX. korpusa in nedolžne žrtve 2. svetovne vojne ter na vse, ki so in ki v vojnah, tudi danes, tragično izgubljajo življenja. Zgodovina, kot da človeštva ni ničesar naučila; milijoni žrtev so bili zaman, če naslednje generacije ne najdejo modrosti, da bi se odpovedale vojnam. Vse bolj se zavedamo, da mir ni nekaj samoumevnega. Svoboda in boljše življenje za prihodnje rodove sta vrednoti, ki sta danes ponovno ogroženi. Vsak dan poslušamo strašljive novice o uničujočih posledicah vojn na številnih žariščih. Svetu vladata nemir in zaskrbljenost in to tudi na območjih, za katere smo doslej mislili, da so iz vojn in kriz izvzeta. Ob tem z vse večjo socialno in ekonomsko stisko narašča zanimanje za skrajne ideje, za razne „izme“ – fašizem, nacizem in šovinizem. Prav zato je toliko bolj pomembno, da ohranjamo spomin na tiste, ki so se zoperstavili tem idejam. Dokazali so, da je to mogoče premagati. Njihov boj proti fašizmu je bil boj za svobodo in proti nestrpnosti, kar naj opominja vse generacije.

Izme pogosto oblikujejo pritlehne politične ambicije posameznikov, ki znajo izkoristiti stiske in strahove prebivalstva. To pa v današnji negotovih globalnih razmerah, v katerih se še poglabljajo socialne razlike in pojavljajo ekonomski strahovi, niti ni težko. Ampak ljudje moramo vedno misliti s svojo glavo, presojati, kaj je prav in kaj ne. Ne smemo se podvreči vplivu tistih, ki bi radi med nas vnesli razdor in sovraštvo. In ob tem ne pozabiti, da je še zlasti pomembno zdržati in vztrajati, ko je težko.

Na temeljih vseh, ki so se borili proti vsem mogočim izmom, danes v goriškem prostoru pišemo zgodbo strpnosti, sodelovanja in skupnega projekta Evropske prestolnice kulture. Z vsakodnevnim sodelovanjem dokazujemo, da je mogoče generacije vzgajati v boljšo, pozitivno naravnanost, v sožitje in prijateljstvo. V naših krajih, ki jim je zgodovina 20. stoletja zadala hude rane, iščemo poti sodelovanja. Ljudje so se med seboj od nekdaj prepletali, znali so najti prijateljstvo in ljubezen, nobena meja jim ni preprečila pristnih človeških vezi, ki jih piše življenje.

Zatorej naj nam bo v ponos to, da znamo presegati meje. Sprejmimo priložnosti, ki nam jih prinaša Evropska prestolnica kulture. V letu naslova bomo dogodke organizirali v sodelovanju s sosednjo Gorico, prireditve bodo pritegnile prebivalce širšega čezmejnega prostora, kar bo prispevalo k druženju, spoznavanju in izmenjavi mnenj. Na Goriškem prihodnje leto pričakujemo številne tuje obiskovalce, kar bo prispevalo k soočenju več kultur in pogledov, kar vedno prispeva k odprtemu pogledu na svet. Prihodnje leto bomo praznovali tudi z mislijo na vse, ki so k temu, da bomo lahko prihodnje leto uživali v tem enkratnem projektu, pripomogli s tem, da so nam najprej izborili svobodo.

Slava jim.«

 

Spletno uredništvo, vir: MONG