Vlada je zakon o drugem tiru zelo hitro pripravila ter ga v zelo kratkem času tudi sprejela. Po vladnih izračunih naj bi drugi tir v dolžini 27 km stal kar 1.350 milijonov evrov. To pomeni, da bi bilo potrebno za vsak kilometer proge odšteti okrog 50 milijonov evrov. Strokovnjaki navajajo, da bi tir lahko zgradili za 550 milijonov evrov ceneje, torej za skoraj polovico predvidene cene.
Mimogrede, za ta denar bi lahko zgradili 100 novih osnovnih šol, 100 vrtcev in 100 športnih dvoran. Le vprašamo se lahko, koliko zelo skromnih zahtev v Goriški regiji »pade v vodo«, ker je odgovor zelo kratek: »Nimamo denarja!« Morda le nekaj tisočakov za izboljšavo povsem neustreznega igrišča osnovne šole, popravilo šolske strehe, zaščitno ograjo vrtca, da o slabih in vse nevarnejših cestah niti ne govorimo…
V petek je začel teči 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma o zakonu o drugem tiru, ki so ga poimenovali – PROTI DVOJNI CENI ZA ENOJNI TIR. Pobudnik je vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo, Vili Kovačič. |
V Evropi je predvidena cena za kilometer tira med 5 in 7 milijoni evrov, če gre za težak teren in predore pa največ do 18 milijonov evrov. Stvari pri projektu drugi tir, ki mu v civilni iniciativi Davkoplačevalci se ne damo pravijo kar zlati tir, pa sploh še niso končne. Pravi investicijski načrti namreč še niso izdelani, prav tako ni dokončnega ekonomskega elaborata, ki je osnova za izvedbo vsakega velikega projekta.
Civilna iniciativa se je »zlatemu tiru« uprla z zbiranjem podpisov za izvedbo referenduma, ki jih mora do 22. junija zbrati kar 40 tisoč. V kolikor želite civilno iniciativo podpreti si lahko izpolnjen obrazec natisnite tukaj, izpolnite in odnesite na Upravno enoto (v svojem kraju ali katerikoli Upravni enoti ali Krajevnem uradu v Sloveniji, ne glede na stalno bivališče), ki ga bo potrdila. Obrazec se lahko odda tudi elektronsko, z e-podpisom (oddaja s kvalificiranim digitalnim potrdilom SIGEN-CA). Povezava do obrazca je tukaj. Tako potrjen obrazec nato pošljite na naslov: REFERENDUM DRUGI TIR, pp.122, 1000 Ljubljana.
Civilna iniciativa Davkoplačevalci se ne damo (tukaj je povezava do sprotnih informacij) med razlogi za referendum navaja naslednje:
|
Uredništvo