85 smrtnih primerov lani v Sloveniji zaradi sumljivih neželenih učinkov zdravil, razkriva poročilo Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Poročilo za leto 2024 kaže na 2605 novih primerov domnevnih neželenih učinkov in opozarja na zmanjšano poročanje po pandemiji COVID-19.

Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je objavila poročilo o neželenih učinkih zdravil (dNUZ) za leto 2024, ki vključuje 6452 neželenih učinkov, povezanih s 3538 različnimi zdravili. V primerjavi z letom 2023 je bilo prijavljenih osem manj novih primerov, kar predstavlja 0,3-odstotno zmanjšanje. Poleg tega je agencija prejela še 643 dodatnih poročil o že evidentiranih primerih, kar je 22,9-odstotno zmanjšanje v primerjavi s prejšnjim letom.

Neželeni učinki so najpogosteje prizadeli odrasle med 18 in 69 let (42,5 odstotka) ter starejše nad 69 let (24,2 odstotka). Poročila so pokazala, da se je 56,4 odstotka neželenih učinkov nanašalo na ženske, 40,5 odstotka na moške, medtem ko 3,1 odstotka poročil ni vsebovalo podatkov o spolu.

Najpogosteje prijavljeni neželeni učinki so vključevali povišano telesno temperaturo (303 primerov), rdečino in oteklino na mestu uporabe (209 in 193 primerov), slabost (160 primerov), glavobol (134 primerov), infuzijske reakcije (137 primerov), diarejo (110 primerov) in utrujenost (103 primerov). Klasifikacija teh učinkov temelji na MedDRA (Medical Dictionary for Regulatory Activities), ki se uporablja pri kodiranju neželenih učinkov zdravil in je standard za mednarodno komunikacijo na tem področju.

Po pandemiji COVID-19 se je pojavilo manj poročil o neželenih učinkih. Kljub ozaveščanju deležnikov je prišlo do upada poročanja, kar je pričakovano po intenzivnem poročanju o cepivih proti COVID-19. Podobni trendi so bili opaženi tudi v drugih državah članicah EU, saj je v bazi EudraVigilance v letu 2024 zabeleženih 7,9 odstotka manj poročil kot leto prej.

JAZMP je prejela tudi poročila o neželenih učinkih, povezanih s kozmetičnimi izdelki in prehranskimi dopolnili. Dve poročili sta se nanašali na prehranska dopolnila, medtem ko je eno poročilo zajemalo neželene učinke po uporabi kozmetičnega izdelka.

Primerjava s Hrvaško

Medtem je Hrvaška agencija za zdravila in medicinske pripomočke (HALMED) v lanskem letu prejela 3587 prijav domnevnih neželenih učinkov, ki so vključevale 10.050 različnih simptomov. V letih 2023 in 2024 so pri naših južnih sosedih skupno zabeležili 152 primerov smrti, za katere obstaja sum, da so povezane z uporabo zdravil.

Raziskovanje neželenih učinkov zdravil je ključno za zagotavljanje varne uporabe zdravil in izboljšanje javnega zdravja. Če želite izvedeti več o rezultatih poročila in njegovih posledicah, preberite celoten članek na naši spletni strani.

Spletno uredništvo