Možni apartmaji v starem jedru Breginja

Občina Kobarid razmišlja o prenovi dela spomeniško zaščitenega vaškega jedra Breginja, kjer bi lahko v prihodnjih letih nastali apartmaji. Načrt, ki vključuje štiri apartmaje, trgovinico, bar in muzejsko postavitev, je domačinom predstavil Radio Koper. Občina upa, da bi s tem oživili del vasi, ki je ohranil svojo edinstveno beneško-slovensko arhitekturo.

Oživitev zgodovinske dediščine

Breginj, ki je pred potresom leta 1976 slovel kot biser arhitekture, danes ohranja svojo stavbno dediščino le v spomeniško zaščitenem jedru. Občina Kobarid si prizadeva ohraniti to dediščino z minimalnimi posegi v konstrukcijo stavb. Arhitektka Jasmina Šavli Lapanja je zasnovala projekt v skladu z zahtevami Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

“Želja je, da se stavba ohrani v svoji konstrukciji, da je posegov minimalno,” pojasnjuje arhitektka. “Občina je podala program za prenovo, v katerem so predvideni apartmaji, ki bi gostom pričarali občutek življenja iz 18. in 19. stoletja.”

Župan Občine Kobarid, Marko Matajurc, poudarja, da je to le prvi korak v dolgoročnem projektu. “Pričakujemo, da bi nekdo od domačinov prevzel upravljanje prostorov in pridobil večino dohodka, delno pa bi se ta vračal v obnovo preostalega dela breginjskega jedra,” pravi.

Predsednik Krajevne skupnosti Breginj, Srečko Gašperut, dodaja, da bodo vaščani do jeseni pripravili komentarje in predloge za morebitne izboljšave. “Skrbi nas financiranje naložbe, saj smo ideje o prenovi slišali že večkrat,” pravi Gašperut.

Matajurc upa, da bo mogoče projekt prijaviti na ustrezne razpise za sofinanciranje. V proračunu za prihodnje leto nameravajo zagotoviti sredstva za projektno dokumentacijo.

Projekt je že vzbudil različne odzive med domačini. Medtem ko nekateri vidijo priložnost za razvoj turizma in oživitev kraja, drugi izražajo pomisleke glede izvedljivosti in financiranja. “Pomembno je, da se jedro obravnava celostno,” poudarja Gašperut.

V prihodnosti bi lahko Breginj postal priljubljena destinacija za turiste, ki cenijo zgodovino in kulturno dediščino. Zamisel gre v smeri butičnega turizma, ki bi ohranil edinstvenost kraja in hkrati prispeval k lokalnemu gospodarstvu.

Projekt predstavlja priložnost za prepletanje kulturne dediščine z modernimi turističnimi potrebami, kar bi lahko pritegnilo nove obiskovalce in spodbudilo lokalni razvoj. Občina Kobarid upa na uspešno izvedbo projekta, ki bi lahko postal pozitiven zgled za druge kraje z zgodovinsko dediščino.

Čeprav je časovnica projekta še nejasna, je ideja o apartmajih v Breginju že sprožila zanimanje in razpravo. Jasno je, da bo potrebna tesna sodelovanje med občino, lokalno skupnostjo in potencialnimi vlagatelji, da bi projekt zaživel v vsej svoji veličini.

Spletno uredništvo