Nocoj nas bo obiskal sv. Miklavž, ki goduje 6. decembra. Navkljub slabi epidemiološki sliki ter kislemu vremenu se bo ob upoštevanju ukrepov zaustavil tudi v številnih krajih Goriške regije. Ponekod ga bo mogoče spremljati tudi preko spleta. Vam bo prinesel darove ali šibo?
Novogoriška mestna občina v sodelovanju z družbo Hit danes vabi prebivalce in obiskovalce na Miklavžev sladki sprehod po mestu. „Gre za povabilo na manjši lov na zaklad, na katerem ljudje sodelujejo tako, da med novimi okraski v samem mestnem središču iščejo tri izgubljene besede, ki jih je Miklavž izgubil v svojem pismu in na tak način potem sodelujejo v nagradni igri. Prav tako v isti nagradni igri sodelujejo tudi vsi tisti, ki bodo fotografirali praznično okrasitev mestnega središča in na socialnih omrežjih delili te foto utrinke. Nagrade so sladke, tako da vse vabimo k sodelovanju,“ pravi Hitova predstavnica za odnose z javnostmi Lavra Peršolja Jakončič.
Nikolaj iz Mire, znan tudi pod imeni Nikolaj iz Barija, Nikolaj Barijski, sveti Nikolaj in sveti Miklavž, je krščanski škof in svetnik, ki je bil rojen v tretjem stoletju v Patari, v današnji Turčiji. Posebej znan je bil po svoji darežljivosti. V Sloveniji je drugi svetnik po številu cerkva, ki so mu posvečene (takoj za Devico Marijo). Posvečene so mu tudi tri izmed šestih stolnic.
Nocoj bodo v Ajdovščini zažarele praznične lučke, še prej pa je svoj obisk napovedal Miklavž, katerega popotovanje bo mogoče spremljati preko spleta na Facebook strani MKC Hiše mladih, sporočajo iz ajdovske občine. Prišel bo s kočijo, spremljali pa ga bodo tudi angelčki. V petek so v Ajdovščini odprli tudi drsališče, ki je letos premierno postavljeno na Lavričevem trgu. Na voljo je vsak delavnik med 15. in 19. uro, za vikende, praznike in šolske počitnice pa se čas odprtja podaljšuje. Vstop na drsališče je dovoljen ob izpolnjevanju pogoja PCT in doslednem spoštovanju samozaščitnih ukrepov.
Sv. Miklavž je bil na slovenskem narodnostnem območju do 2. svetovne vojne edini obdarovalec. Na predvečer njegovega godu so po izročilu predvsem v podeželskem okolju na območju Alp in osrednje Slovenije znani Miklavževi obhodi. Po 2. svetovni vojni se je moral v javnosti umakniti dedku Mrazu, ki so ga takrat uvedli po sovjetskem vzoru deda Moroza. Po osamosvojitvi Slovenije je znova dobival vse večji pomen tudi v javnem prostoru.