Novogoriški nogometaši v drugem predkrogu Lige Evropa: PO MUKAH ODREŠITEV

Petindvajseti evropski obračun, petdeseta tekma in deveto napredovanje. Dolgih devet let je bilo potrebno čakati na uvrstitev štirikratnih državnih prvakov v naslednji krog evropskega tekmovanja. Leta 2008 je Gorica v prvem krogu pokala Intertoto izločila malteški Hibernians, tokrat pa je bila uspešnejša od armenskega Širaka. V drugem krogu kvalifikacij se bo pomerila z grškim Panioniosom iz Aten. Prva tekma bo prihodnji četrtek v grški prestolnici.

GORICA – ŠIRAK 2:2 (1:1)

Nova Gorica – Stadion v Športnem parku, gledalcev 1500, sodnik: Kjaesgaard-Andersen (Danska).

Strelci: 1:0 Prljevič (13., avtogol), 1:1 Kaba (34.), 1:2 Bičahčjan (56.), 2:2 Osuji (91.)

Gorica: Sorčan, Gregorič, T. Kavčič, Jogan, Celcer, Kolenc (od 74. Humar), Grudina, Kapić (od 87. Marinič), Osuji, Žigon, Filipović (od 74. Nagode).

Širak: Ajvazov, Davojan, Kpodo, Prljevič (od 35. Mikaelijan), Darbinjan, Kaba, Udo, Kaina (od 74. Gagik), Bičahčjan, Stanojević (od 59. Ilič), Nwabueze.

Rumeni kartoni: Celcer, Kapić; Nwabueze, Davojan, Darbinjan.

Rdeča kartona: Darbinjan (88.), Davojan (93.).

Po lepi zmagi na prvem srečanju v Gyumriju je le malokdo pričakoval tako težko delo. Za slovenske podprvake se je obračun pred domačim občinstvom začel tako kot v Armeniji. Tudi s kančkom sreče so se že v 13. minuti veselili vodstva. Po predložku Mihe Gregoriča je lastno mrežo zatresel Srb v obrambi Širaka Marko Prljević. Goriška igra še zdaleč ni bila takšna kot jo belo-modri zmorejo. Vložek je bil zelo velik, mladi, še ne dovoj izkušeni igralci so podlegli pritisku in zaigrali v krču. Nekaterim so očitno preveč zmešali glavo agenti in ogledniki, tako da je bil njihov učinek skromen. Armenci so v 34. minuti izenačili. Mohamed Kaba iz Slonokoščene obale je z okrog 20 metrov udaril po žogi, ki je zadela goriškega igralca, spremenila smer in presenetila Grego Sorčana, ki jo je lahko le s pogledom pospremil v desni kot. V 54. minuti je za preobrat z natančnim strelom v “daljši kot” poskrbel Vahan Bičahčjan. Goriškim igralcem so se zatresle noge, Armenci, ki so za napredovanje potrebovali gol, so vse bolj pritiskali in celo zadeli vratnico. Pred domačimi vrati je bilo kar nekajkrat zelo vroče. V 88. minuti si je Robert Darbinjan zaradi prekrška nad Dejanom Žigonom prislužil karton rumene barve, zaradi ugovarjanja pa kmalu zatem tudi rdečega. Sledil je mat v treh potezah, ki ga je v 93. minuti s hitrim protinapadom, po podaji Tilna Nagodeta mojstrsko zaključil Nigerijec v modrem dresu Bede Amarachi Osuji. Po mukah so si lahko domači odahnili. Protesti so botrovali še drugemu rumenemu kartonu Agvana Davojana, tako da je Širak obračun zaključil le z devetimi igralci.

Goriški trener Miran Srebrnič: “Ves čas sem opozarjal, da je lahko rezultat s prve tekme tudi varljiv. Precej bolje smo odigrali srečanje v Armeniji. Tokrat je bilo v naši ekipi preveč nerazpoloženih igralcev, ki so zaigrali pod svojimi sposobnostmi. To smo nadoknadili z borbenostjo. Morda je to celo dobro, ker je javnost videla, da Širak ni tretjeligaška ekipa, kot so nekateri menili po prvi tekmi. Gostje so prikazali zelo dober nogomet. Mislim, da smo si v 180 minutah zaslužili napredovanje. V nadaljevanju bo potrebno igrati bolje. Vložek je bil zelo velik, zaradi česar so mladi in še ne dovolj izkušeni igralci igrali pod pritiskom. Na srečo je bila prisotna velika želja, tako da se nam je izšlo. Čestitam jim in hkrati želim, da bi v prihodnje igrali bolj sproščeno in samozavestno. Večkrat smo že dokazali, da znamo igrati precej bolje.”